27 Aralık 2011 Salı

YENİYIL VE AFRİKABu resmi facebook'ta bir arkadaşım paylaştı, bende sizlerle paylaşıyorum. Çok içimi acıtan bir resim oldu. Aslında resim değil o ! Oradaki çocuk gerçek, gerçeğin ta kendisi, koskocaman bir gerçek.

O gerçeği ne kadar düşünüyoruz, paylaştık ve bitti diyoruz. Mutsuz olduğumuz zamanları düşünün niye,neden mutsuz olduk, birileriyle kavga ettik nedeni neydi acaba, inanın o kadar ufaktır ki şu anda hatırlamıyoruzdur  bile, yukarıdaki resme bakıp,evet ben geçen gün kıyafet aldım kendime, ama beğenmedim mutluz oldum diyebilirmisiniz yada bugün annem sebze yemeği yapmış,ama ben et yemek istiyordum yada çocuklarınızın durumunu düşünün ne kadar ufak şeylerden mutsuz oluyorlar, onları şımartıp ne kadar doyumsuz çocuklar yapıyoruz. Ne kadar israf yaptığımızı düşünün,ne kadar gereksiz harcamalar inanın düşününce, bi de resme bakınca  gözümden yaşlar akıyor. 

Yukarıdaki resme bakıp şu yaptıklarımızı bir daha gözden geçirmeye ne dersiniz, inanın Afrika'da doğmuş olmadığımıza sanırım dua   ederiz,annemiz,babamız Afrikalı olabilirdi, orda doğabilirdik, çünkü doğum bizim elimizde değildir.Onların da günahı sadece orda doğmak,onların yerinde hiç kimse olmak istemez.

Ama kendimizi onların yerine koyarak nefsimizi, insanlığımızı terbiye edebiliriz...


http://kamilemutlu.blogspot.com/

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder