7 Temmuz 2012 Cumartesi

HARİKA BİR HİKAYEYE NE DERSİNİZ ? OKUMADAN GEÇME !Halkı tarafından sevilen bir bilge kral, huzuru en güzel resmedecek kişiye büyük bir ödül vereceğini ilan eder. Yarışmaya çok sayıda sanatçı katılır. Günlerce çalışan sanatçılar çok güzel resimler yaparlar.

Eserleri saraya teslim ederler. Kral sadece tablolardan ikisini beğenir. Ama birinciyi seçmesi için karar vermesi gereklidir. Tablolardan birinde güzel bir göl vardır. Göl, bir ayna misali etrafında yükselen dağların aksini yansıtmaktadır. Dağların üzerinde pamuk beyazı bulutlar gökyüzünü süsler. Resme kim baktı ise onun mükemmel bir huzur resmi olduğunda hemfikirdir. Diğer tabloda da sarp ve çıplak dağlar, gri bulutlar vardır.

Öfkeli bir gökyüzünden yağmurlar boşanmaktadır. Resim hiç de huzuru yansıtmamaktadır. Fakat kral resme bakınca şelalenin ardında kayalıklardaki yeşilliği fark eder gülümseyerek. Çatlaktan çıkan küçücük bir çalılık vardır. Çalılığın üstünde anne kuşun yaptığı bir kuş yuvası görünür. Şiddetle akan suyun yanı başında anne kuş yuvasını kurmaktadır. Keşmekeşliğin ve gürültünün içinde muhteşem bir huzur görüntüsü...

Ödülü kim kazanmıştır sizce? Elbette ikinci resim. Neden mi? İşte kralın açıklaması: Huzur, hiçbir gürültünün, patırtının, sıkıntının bulunmadığı yer demek değildir. Bütün zorluklarına, gürültüsüne ve keşmekeşliğine, rağmen yüreğimizin dingin kalabilmesidir ve yüzünüzdeki tebessümün kaybolmaması...http://www.kamilemutlu.blogspot.comHiç yorum yok :

Yorum Gönder