12 Şubat 2013 Salı


İyi ve Kötü

Leonardo da Vinci "Son akşam yemeği" isimli resmini yapmayı düsündüğünde büyük bir güçlükle karşılaştı. "İyi'yi" İsa'nın bedeninde,"kötü'yü" de İsa'nın arkadaşı olan ve son akşam yemeğinde ona ihanet etmeye karar veren Yahuda'nın bedeninde tasvir etmek zorundaydı.

Resmi yarım bırakarak bu iki kişiye model olarak kullanabilecegi birilerini aramaya başladı.Bir gün bir koronun verdigi konser sırasında, korodakilerden birinin İsa tasvirine çok uyduğunu fark etti.Onu poz vermesi icin atölyesine davet etti, sayısız taslak ve eskiz çizdi.

Aradan 3 yıl geçti."Son Akşam Yemeği" neredeyse tamamlanmıştı,ancak Leonardo da Vinci henüz Yahuda icin kullanacağı modeli bulamamıştı.

Leonardo'nun çalıştığı kilisenin kardinali, resmi bir an önce bitirmesi icin ressamı zorlamaya başladı.

Günlerce aradıktan sonra Leonarda vaktinden önce yaşlanmış genç bir adam buldu.Paçavralar içindeki bu adam sarhoşluktan kendinden geçmiş bir durumda kaldırım kenarına yığılmıştı. Leonarda yardımcılarına adamı güçlükte de olsa kiliseye taşımalarını söyledi çünkü artık taslak çizecek zamanı kalmamıştı. Kiliseye varınca yardımcılar adamı ayağa diktiler. Zavallı, başina gelenleri anlamamıştı.

Leonardo adamın yüzünde görülen inançsızlığı, günahı, bencilliği resme geçiriyordu. Leonardo işini bitirdiğinde, o zamana kadar sarhoşluğun etkisinden kurtulmuş olan berduş gözlerini açtı ve bu harika duvar resmini gördü..

Şaskınlık ve hüzün dolu bir sesle şöyle dedi: "Ben bu resmi daha önce gördüm." "Ne zaman?" diye sordu Leonardo da Vinci, o da şaşırmıştı.

"Üç yıl önce" dedi adam. Elimde avucumda olanı kaybetmeden önce. O sıralarda bir koroda şarkı söylüyordum, pek çok hayalim vardı, bir ressam beni İsa'nin yüzü için modellik yapmak üzere davet etmişti.."

İyi ve kötü'nün yüzü aynıdır. Her şey, insanın yoluna ne zaman çıktıklarına bağlıdır.

Paulo Coelho (Şeytan ve Genc Kadın'dan)


http://www.kamilemutlu.com


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder